Hoşgeldiniz  

TEVFİK DİKER’İN GERÇEK YÜZÜ.!

ALİ ÇETİN | 24 Eylül 2019 | Foto Galeri, Güncel, Gündem, Köşe Yazıları, Üst, Yaşam


ALİ ÇETİN
alicetin__64@hotmail.com

2 MAYIS 2016 ·
TEVFİK DİKER sayfanıza hoşlanmadığınız yorum yapanları engelleyerek kurtulamazsınız.

Tevfik Diker’den sayın cumhurbaşkanımızErdoğan’a destek
19-20. Dönem Milletvekili Tevfik Diker’den Başbakan Erdoğan’a mektup: “ABD Başkanı’nın Beyaz Saray’da yöresel kıyafetle karşıladığı Mesud Barzani’yi yok saymadınız. Gerçekle samimi olarak yüzleştiniz. Bir gerçek olan Kürdistan’ı da ifade ettiniz” 17.11.2013 15:12

“Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN
Başbakan,
Değerli Başbakanım,

1979-1983 yılları arasında Diyarbakır’da 2.Taktik Hava Kuvveti’ nde görev yaptım. Bölgede yaşadım. Acı tatlı birçok olayın içinde oldum. Bölge insanlarıyla yakın temasım vardı. Lice kökenli bir aile olan Diyarbakır’da ikamet eden Eşref -Remzi Diken kardeşler oğlum Mehmet’ in 1 Mayıs 1980’de kirvesi oldular. Diken ailesinin diğer mensupları İstanbul’da, İzmir’de, Elazığ’da, Genç’te,Kulp’ta yaşamaktadır.

Atandığımda Diyarbakır’a gitmek istemedim istifayı düşündüm ama ayrılırken erkek ağlar mı demesinler diye renkli gözlük taktım. 12 Eylül öncesi ve sonrasında sönen olacaklara, alınan canlara tanık oldum.

İmzasız bir ihbar mektubuyla cezaevlerinde yatanların acılarını biliyorum. Bilahare 1993’de bölgeye TBMM’den giden bir grup milletvekilinin yaptığı tarihi ziyaret heyetinde yer aldım. Milletvekili ve DYP Genel Sekreteri olarak bölge ile sürekli diyalog halindeydim.

Araştırmacı-yazar kimliğimle de bölgeyle ilişkilerim hala devam etmektedir. İşte bu kimliklerimle zatı alinizin Diyarbakır gezinizi samimi ve içten değerlendiriyorum. Öncelikle zatı alinizi kutluyorum. Risk alan siyaset üslubunuzu takdir ediyorum.

Demirel, Çiller, Yılmaz (merkez sağcı) ve Erdal İnönü, A. Güven Gürkan, Ecevit, Baykal gibi sosyal demokrat ve Türkeş ile Erbakan Hoca gibi liderlerle bir türlü yakın temaslarım oldu. Onlar hep bölge meselelerinde çözümler için perde arkası, ilişkiler tercih ettiler.

Örneğin, Mesud Barzani ile Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis Paşayı veya MİT’ i devreye soktular. Zatı aliniz elinizi taşın altına sokarak milletin gözü önünde açık seçik yapıyorsunuz. ABD Başkanı’nın Beyaz Saray’da yöresel kıyafetle karşıladığı Mesud Barzani’ yi yok saymadınız. Gerçekle samimi olarak yüzleştiniz. Bir gerçek olan Kürdistan’ ı da ifade ettiniz.

Sizdeki risk alma özelliğinin yüzdesi ile onlarınki arasında dağlar kadar fark var. Aldığınız kişisel riskler ülke sorunlarının çözümünde bir sinerjiye dönüşmektedir. Başlattığınız Barış Süreci’ nin bir Genel Af’la sonuçlanmasını faydalı buluyorum.

Keşke TBMM’deki diğer tüm partilere mensup milletvekilleri ve liderler, ülkemizin faydasına olacağına inandığım “Başkanlık Sistemi” ne geçişi de içeren bir yeni Anayasa’ya evet deselerdi. Bu arada geçmişte Baykal’a da ifade ettiğim bir durumu da paylaşmak istiyorum.

“Gazi Mustafa Kemal, Cumhuriyetimizin ve aynı zamanda CHP’ nin Kurucu Lideri’ nin zamanında uyguladığı sistemin başkanlık sisteminden farkı neydi? Bu gerçeği ifade edemeden geçemeyeceğim. Değişime direnen kaybeder.

Değerli Başbakanım,

Siyaset yapma tarzını kendiminkine çok yakın buluyorum. 1991’de sizin gibi yaparak bölgedeki siyaset baronlarını yendim 20 000 tercih oyuyla milletvekili seçildim. Cuntalarla, darbelerle, mafyayla, içki, alkol, tütün, faiz ve Yahudi lobileriyle daha önemlisi statükoyla yaptığınız mücadeleyi, barış sürecini, Yeni Türkiye’ yi her platformda destekledim.

Değerli Başbakanım,

Manisa İli Alaşehir İlçesi’nden Derbent’li bir “Kacar Yörük Ailesi’ nin çocuğu, Hatay Yayladağı Çakı’lı Dudu’nun torunu, Erzurum’lu Dadaş bir kayın pederin damadı emekli bir subay ve siyaset adamı olarakl bunları yazarak tarihi hamlelerinize küçük bir katkı koymak istedim.

Bu arada bir tespit

971 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Alasehirsondakika.com © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle